Az Európai Önkéntes Szolgálat (EVS) keretében, a Békés Megyei Művelődési Központtal együttműködve, majd annak megszűnését követően önállóan folytatva a projekteket, két fő kiutazását és kint tartózkodását szervezte meg egyesületünk.

A továbbiakban is tervezzük küldő, illetve fogadó programok lebonyolítását, jelenleg folyamatban van az egyesület akkreditációja e tevékenységekre.

Bartóki Balázs egy évet Franciaországban, Heidt Nóra fél évet Spanyolországban töltött.

A pályázati beszámolók elkészültek, a formanyomtatvány által meghatározott módon az önkéntesek is értékelték a kint töltött időt, a megszerzett tapasztalatokat, bemutathatták élményeiket.

Az alábbiakban olvasható mindkét fiatal reflexiója:

 

Bartóki Balázs:

 

A.  A projekt áttekintő értékelése

Franciaországban voltam önkéntes egy 12 hónapos program keretében. Egy szociális és kulturális központban dolgoztam, ahol fiatalokkal és Európával foglalkoztam. A tevékenység, amit csináltam tökéletesen megfelelt előzetes elvárásaimnak. Vívást tanítottam gimnazistáknak és általános iskolásoknak, valamint előbbieknek Magyarországról tartottam előadásokat. Minden hét szerdáján és szombatján egy ifiházban fogadtuk a fiatalokat,ahol szabadidős programokat kínáltunk nekik. Tutorommal Európa napot is tartottunk.

B.  A küldő szervezettől kapott személyes támogatás

Küldő szervezetemtől és főleg Kölcseyné Balázs Máriától minden segítséget megkaptam a kiutazás megszervezésétől a kinti önkéntesek névsorának megszerzésén keresztül a hazaútig. Megszerveztek nekem egy találkozót a kiutazás előtt egy volt önkéntessel, akitől sok hasznos információt kaptam.

C.  A fogadó szervezettől kapott személyes támogatás

A küldő szervezetemhez hasonlóan szerencsésnek érzem magam a fogadó szervezetemmel kapcsolatban is. Mindenki rendkívül segítőkész volt velem szemben. Az igazgató, M Jérome Houmault, személyesen segített a poitiers-i vívó klubba beiratkozni,sőt ezt még anyagilag is támogatta,csak úgy,mint a konditerem-bérletem. Tutorommal, M. David Lesuire, pedig baráti volt a viszonyom,felsorolni sem tudnám azt a rengeteg segítséget,amit tőle kaptam!

D.  Életkörülmények

Teljes mértékben elégedett voltam az életkörülményeimmel, a szállással, az étkezéssel. Problémám nem volt.

 

E.  Az EVS projekt eredménye

A program egyik legkézzelfoghatóbb eredménye a francia nyelv elsajátítása, amiből sikeresen DELF B2 nyelvvizsgát is tettem. Elkezdtem a francia jogi szaknyelv tanulását, valamint a PARIS II ELTE jogi karán elindított képzését fogom látogatni. Ez az egy év azonban nem csak ebből a szempontból volt hasznos, hiszen számos utazásom során alkalmam nyílt e sokarcú ország kultúrájával megismerkedni, ami életre szóló élmény volt. Továbbá, Európa-tudatom is jelentősen erősödött és a jogi pályán a jövőmet a nemzetközi jog területén képzelem el, akár Franciaországban.

 

F.  A projekt folytatása

Mérhetetlen hálával tartozom ennek a programnak és mindazoknak, akik segítséget nyújtottak nekem. A Befektetés a Jövőbe programot nagyon hasznosnak tartom, azonban az én számomra most már az egyetemi tanulmányaim élveznek prioritást. A program egyik leghasznosabb oldala az volt, hogy a szociális szektorban dolgozhattam és tapasztalatokat szereztem, hisz valószínűleg soha nem fogok ezen a területen dolgozni, de így legalább betekintést nyerhettem a munka világának ezen területére és rá kellett jöjjek, hogy ez jóval  több, mint munka: ez egy élet hivatása.

 

G.  Egyéni megjegyzések

Az Európai Önkéntes Szolgálatot jó szívvel ajánlom másoknak is, ahogy azt már meg is tettem.

 

 

Heidt Nóra:

 

A.  A projekt áttekintő értékelése

A munkám elég összetett volt. A fő feladatom az volt, hogy vezetnem kellett egy nagy furgont, amivel a közeli faluban lakó idős emberekért elmentem és bevittem őket a központi ebédlőbe, ahol kiosztottuk nekik az ételt, összeszedtük a tányérokat és az ebéd végén hazavittük az időseket és kitakarítottuk az ebédlőt majd ezután mi is megebédeltünk. Amikor az iskolákból kiscsoportok érkeztek, mert ez a központ ifjúsági szállásként és központként is üzemel, akkor az önkéntes-társammal együtt nekünk is volt egy csoportunk, akikkel tradicionális játékokat játszottunk majd kenyeret sütöttünk. Valamint délutánonként, amikor volt időnk a közelben lévő idősotthonban játszottunk, beszélgettünk az idősekkel és segítettünk az uzsonnánál.

Az elvárásaimnak eleget tett ez a projekt, mivel az elején nem volt teljesen pontos képem arról, hogy mit is fogok csinálni így nem voltak konkrét elvárásaim. Azt tudtam, hogy főként idős emberekkel kell foglalkozni.

A projektet jónak értékelem, igaz, nem voltam annyi időt együtt az idősekkel, mint amire számítottam, mert egyéb tevékenységek miatt nem volt időm.

 

B.  A küldő szervezettől kapott személyes támogatás

A küldő szervezet, a mentorom folyamatosan tartotta velem a kapcsolatot a kint tartózkodásom alatt és mindenben a segítségemre volt és a rendelkezésemre állt. A kiutazásom előtt a küldő szervezet nyelvórákat biztosított számomra hogy felkészülhessek valamint minden adminisztrációs papír kitöltésében, a fogadó szervezettel történő kapcsolattartásban a rendelkezésemre álltak. Megszerveztek egy találkozót számomra egy exönkéntessel, aki szintén Spanyolországban töltött hosszabb időt és beszélgethettem vele az élményeiről és megosztotta velem a tapasztalatait. Ez is segítette a felkészülésemet.

Valamint lehetőséget biztosítottak számomra hogy egy helyi idősek otthonában egy pár napot eltöltsek, hogy kicsit jobb rálátásom legyen milyen idősebb emberekkel foglalkozni. Az ápolási, gondozási feladatokra elméletben és gyakorlatban is igyekeztek felkészíteni.

A küldő szervezet mindenben támogatott engem és elégedett vagyok teljes mértékben a mentorom munkájával. A küldő szervezetem az utolsó hónapban megváltozott az átszervezések miatt, de a mentorommal nem vesztettem el a kapcsolatot, továbbra is a mindig a segítségemre volt.

 

C.  A fogadó szervezettől kapott személyes támogatás

A fogadó szervezet biztosított nyelvtanárt, aki egyben a mentorom is volt, hetente vagy kéthetente egyszer volt spanyol órám, amin az önkéntes-társammal együtt vetünk részt.

A faluban is igyekeztek segíteni a beilleszkedésemet, megmutatták, hol lehet vásárolni és körbevezettek a településen. Ha esetleg problémám volt a lakással, mert azzal akadtak kisebb-nagyobb gondok, igyekeztek segíteni és ösztönözni a főbérlőt a gond mihamarabbi megoldására.

Összességében minden segítséget és lehetőséget megadtak nekem, hogy minél hamarabb és jobban be tudjak illeszkedni. (Nem praktikus azonban, ha egy személyben a fogadó szervezet vezetője a mentor is, hiszen ez megnehezíti a szervezettel kapcsolatos felvetések tisztázását.)

 

D.  Életkörülmények

Szállás és étkezés,

A szállásunk egy nagy régi lakás volt, ahol a télen többször is elromlott a fűtés és 10 fok körül volt a hőmérséklet, amit nem mindig sikerült megjavítani. A vízmelegítőt nem sokkal távozásom előtt cserélték ki, kaptunk mikrosütőt, mert nem volt sütő, de a lakás elég tágas volt, két fürdőszobával és sok vendégszobával.

Az étkezést a központban oldottuk meg, munka után mi is ott ettünk és mindig volt ezáltal ebédre meleg ételünk. A reggelit és a vacsorát természetesen nekünk kellett megoldani.

A havi zsebpénz elegendő volt.

A helyi közösségben , úgy érzem, megtaláltam a helyem,mind a munkahelyemen, mind a lakóhelyemen. A lakóhelyemen az aerobic-kal kapcsolatban kerültem jó barátságba a helyiekkel, a munkahelyemen is tartottam edzést. Ezzel, és az ott betöltött szerepem által is, sok ismeretségre tettem szert.

 

A szabadságom alatt sok helyen jártam, sok új emberrel ismerkedtem meg és az által kicsit szélesebb körű rálátást nyertem a körülöttem történő eseményekre.

 

E.  Az EVS projekt eredménye

Úgy vélem, elég jól elsajátítottam a spanyol nyelvet, sőt még a gallego nyelvet is értem, mert Galíciában nem csak a kasztíliai spanyolt beszélik.

Sokkal nyitottabb és nyugodtabb lettem. A problémáimat magamnak kellett megoldani, ezáltal önállóbb és érettebb is lettem, úgy gondolom.

A nyelv elsajátítása feltétlen előnyt jelent számomra, valamint hogy önállóbb és talpraesettebb vagyok, és kicsit átfogóbb ismeretem van a spanyol kultúráról és a külföldi életszemléletről.

Kulturális ismereteket elsősorban Galíciáról szereztem, hiszen ott töltöttem sok időt.

A jövőre vonatkozó terveim nem állnak kapcsolatban ezzel a projektel, a nyelvet mindenképpen szeretném tovább tanulni és talán a tanulmányaimat és szeretném Spanyolországban folytatni.

Megismertem egy – a miénktől - teljesen különböző országot, jobban mondva abból is egy autonóm terület.

 

F.  A projekt folytatása

Mivel az egyetemen szeretnék tovább tanulni, most nem kerestem semmilyen további lehetőséget. A küldő szervezetem megváltozott, a mostanit nem ismerem és még nem tudom, milyen segítséget kaphatnék esetleg tőlük a jövőben a tanulmányaim befejezése után. Egyenlőre nem tervezem az önkéntes tevékenység folytatását, mivel nincs összefüggés a kint végzett munkám és az itteni tanulmányaim között.

 

G.  Egyéni megjegyzések

Ez az európai szolgálat mindenki számára egy nagy lehetőség, hogy megismerjen egy eddig ismeretlen kultúrát és segítségre szoruló emberekkel foglalkozhasson. Mindenképpen szívesen adok segítséget a program iránt érdeklődőknek, és szívesen megosztom velük a tapasztalataimat.