1989. november 20-án, harminc évvel a Gyermekjogi Nyilatkozat és tíz évvel a Gyermekek Nemzetközi Éve után, az ENSZ Közgyűlése elfogadta a Gyermek Jogairól szóló Egyezményt és 1990. január 26-án megnyitotta aláírásra. Még aznap 61 ország írta alá. Az Egyezmény rekord gyorsasággal, 1990. szeptember 2-án, egy hónappal a huszadik ratifikáció után lépett hatályba. A Magyar Köztársaság Országgyűlése 1991. őszén ratifikálta a gyermekjogi egyezményt, melyet az 1991. évi LXIV. törvénnyel hirdettek ki.

 

Az ENSZ november 20-át a Gyermeki Jogok Napjává nyilvánította. Ebből az alkalomból a Dél-alföldi Regionális Közművelődési Egyesület játékra hívta, a megye általános iskoláiból a diákönkormányzatok képviselőit.

Minden iskolai DÖK 5 fős diákdelegációval (5-8 osztályosok) és egy fő felnőtt kísérővel nevezhetett, oly módon, hogy beküldte az első forduló feladatainak megoldását, melyet a Békés Megyei Hírlapban találhattak meg.

A kétfordulós játék döntőjére a nevezettek közül 7 csapat kapott meghívást a zsűri javaslata alapján.

 

A meghívott csapatok a Csaba Centerben, november 20-án délután elsősorban kreativitásra épülő feladatok megoldásában jeleskedhettek, természetesen a diákjogok, gyermeki jogok témakörében. A meghívást nyert csapatok közül hat teljes létszámmal képviselte iskoláját, sajnos egy benevezett intézmény diákjai nem érkeztek meg a játékra.

 

A vetélkedő résztvevői voltak:

Kétsoprony, Általános Iskola

Békési Kistérségi Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola és Egységes Pedagógiai Szakszolgálat (Karacs Teréz Tagiskola)

ÁMK Általános Iskola Csorvás (csak az első fordulót teljesítették)

Erzsébethelyi Általános Iskola, /Madách utcai székhely/

Békési Kistérségi Általános Iskola Dr. Hepp Ferenc Tagintézmény

Jankay Tibor Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Diákotthon

 

Némann Valéria Általános Iskola, Gádoros

A játék során először egy diákjogi idézetet kellett összeilleszteniük a csapatoknak, majd szókirakó, szituációs játék, befejezetlen történet, és ehhez hasonló feladatok tették próbára a diákok, s kísérőtanáraik tudását, felkészültségét, ötletességét.

Egy-egy feladat megoldása közben a Kemény Gábor Szakképző Iskola Gitárklubjának tagjai énekeltek, gitároztak, sőt még közös éneklésre is invitálták a játékosokat és a közönséget.

 

A zsűri tagok (felnőtt és diák) a vetélkedő végén külön-külön minden csapat erősségeit kiemelték, majd kihirdették az első három legtöbb pontot összegyűjtött iskola nevét:

 

1. Jankay Tibor Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Diákotthon

2. Békési Kistérségi Általános Iskola Dr. Hepp Ferenc Tagintézmény

3. Erzsébethelyi Általános Iskola, /Madách utcai székhely/

Minden csapat a diákönkormányzata számára egy társasjátékot vehetett át:

A játékosok pedig, gondolva a közelgő ünnepekre is, szaloncukrot, illetve fenyődíszt kaptak egyéni ajándéknak.

 

Végül Takács János, a Békési Kistérségi Általános Iskola Dr. Hepp Ferenc Tagintézményének DÖK segítő tanára meglepetésként minden játékost, zsűritagot, gitárost, kísérő tanárt meglepett egy saját kiadvánnyal, mely a diákönkormányzatok működéséhez ad útmutatót.

 

A játékos délután, talán a résztvevőkön kívül, mások figyelmét is ráirányította a Csaba Centerben a gyermekek jogaira, azok érvényesülésére, az esetleges jogsérelmekre.

 

 

Köszönjük támogatóinknak, partnereinknek a rendezvény lebonyolításához nyújtott segítséget!