A Dél - Alföldi Regionális Közművelődési Egyesület 2006. október 16-18. között tanulmányutat szervezett Ausztriába annak érdekében, hogy Burgenland tartomány közösségi művelődésének szervezeti kereteit és finanszírozását megismerjük. A 36 fős delegáció tagjai Békés megye különböző településein a kulturális életért felelős intézményvezetők, népművelők, rendezvényszervezők, köztisztviselők, gazdasági szakemberek voltak.
A délutáni órákban érkeztünk Bozsokra, ahol Mag. Hollós József, Bécs város szenátusi tanácsosa tartott előadást A kultúra és a közösségi művelődés finanszírozásáról Ausztriában címmel. Egész Ausztriára jellemző, hogy a kulturális életet szövetségi, tartományi és városi szinten finanszírozzák. Igen jelentős a vállalkozói támogatás, valamint az egyesületek, önkéntes szervezetek és magánemberek adományozó tevékenysége. Ezt az anyagi keretet „egészítik” ki az Európai Uniós pályázatokon elnyert támogatások.
A közösségi élet jellemző színterei – mint Shakespeare korát megelőző évszázadokban – a vendéglátó-ipari egységek. Ezek az éttermek, „kocsmák”, kávézók - ahol a kulturális programok megvalósulnak - úgy vannak kialakítva, hogy próbára és előadásra megfelelő termekkel rendelkeznek. Koncerteket, esküvőket, előadásokat, író-olvasó találkozókat rendeznek ezeken a helyszíneken, s a bérleti díj szimbolikus.
Az interaktív beszélgetéssé alakult előadáson sok érdekes, számunkra új információt megtudtunk, így már felkészülten vágtunk neki a program második napjának.
Oberwart (Felsőőr) város polgármesteri hivatalában találkoztunk a település polgármesterével és a helyi (magyar) kulturális élet vezetőivel.
A település 3 ajkú (osztrák, magyar és horvát), ezáltal nagyon színes kultúrával rendelkezik és a különböző nemzetiségű polgárok nyitottságban élnek a közel 6500 fős városban.
Vendéglátóink előadása Hollós József szavait erősítette, kiegészítve a város sajátosságaival. Oberwart büszkesége és jellegzetessége, hogy az óvodától az egyetemig a képzési intézmények minden típusa megtalálható. Általános iskolája, főiskolája, népfőiskolája, szakképző intézményei, tánc - és zeneiskolája, tovább- és átképző intézményi vannak a városnak.
A délutánt Bad Tatzmannsdorfban, azaz Tarcsafürdőn töltöttük. A település gyógyvízforrásai már a római korban is ismertek voltak, főként gyógyászati célra használják az 5 különböző összetételű „nedűt”. A gyógyfürdő köré 3 szálloda épült, ahol saját medencékkel, welness-kúrákkal várják a vendégeket. Kitűnő gyógyászati lehetőségeket nyújtanak a szív- és érrendszeri betegségekkel, a mozgásszervi, reumatikus panaszokkal küzdők számára, valamint rehabilitációs központként is működik, sokoldalú sportolási lehetőséggel. A városban további 40 apartman és szálloda szolgálja ki az oda látogatókat. A fürdőváros teljes kiépítését Európai Uniós pályázattal valósították meg.
A fürdőváros másik érdekessége az 1967-ben létesített falumúzeum, melyben magyar parasztházak is találhatók.
A tanulmányút utolsó délelőttjét Oberpullendorfban (Felsőpulyán) töltöttük. A körülbelül 3000 fős település polgármesteri hivatalában fogadtak bennünket. A hivatal épületének érdekessége, hogy rendelkezik egy olyan konferenciateremmel, ahol színházi és táncelőadások, koncertek, találkozók szervezhetők meg, külön bejárattal és mobil színpaddal van felszerelve.
Európa talán egyetlen dédnagymama korú polgármester asszonya a település szinte minden programjának résztvevője, ő maga a helyi diákszínjátszó kör tagja.
Programajánló füzetükben 2006. júliusától-decemberéig havonta átlag 15 kulturális, sport, ismeretterjesztő rendezvény, kiállítás, vásár és fesztivál található.
Nem csak Oberpullendorfra, hanem a környező településekre is jellemzőek az amatőr művészek szabadtéri kiállításai, koncertjei, bemutatkozó előadásai, melyek, mint a legtöbb rendezvény ingyenesen látogathatók.
Mivel Burgenland a „várak országa”, utunkat Fraknó várának megtekintésével zártuk. A méreteiben is impozáns, büszke erődítmény egy hegyormon magasodik. A megérkezés pillanatában a vár azt a látszatot nyújtja, mintha háborítatlanul élte volna át az utóbbi közel négy évszázadot. Ennek magyarázata előnyös földrajzi helyzetén kívül, hogy a 17. század óta máig is Esterházy tulajdonban van. Európai összehasonlításban párját ritkító tárgyi dokumentumokkal és műgyűjteménnyel rendelkezik, melyek reprezentálják az Esterházyak egykori rangját, hatalmát és gazdagságát.
A 3 napos tanulmányúton mindenki megtalálhatta a számára érdekes és szakterületével összefüggő programot, jó hangulatú, hasznos beszélgetéseket folytathatott ki-ki a megyében dolgozó kollégákkal is.
Ezúton szeretnénk megköszönni támogatónknak és szervezőinknek a lehetőséget, hogy tapasztalatot és ötletet gyűjthettünk.
Patai Bori
népművelő,
Petőfi Művelődési Központ, Mezőberény